Képek a pincében

Forum Savaria salutem dicit hospitibus suis!

A Forum Savaria köszönti vendégeit!

Rengeteg vendégünk kérdezi, hogy a pincefalainkat díszítő képek mit ábrázolnak. Ismerje meg Hegyi Tamás munkáin keresztül Róma, Savaria és a Forum Étterem fontos pillanatait!
Mucius Sceavola – Róma első hőse

Az első igazi római hős nem váratott sokat magára. A várost körbezáró és ostromló Porsenna etruszk király meggyilkolására (és így így Róma felszabadítására) induló Sceavola tévedésből az ostromlók írnokát gyilkolta meg. Mikor a király elé vezették, bátorságáról és elszántságáról úgy tett tanubizonyságot, hogy a “tűzbe tette kezét”, majd kijelentette: háromszáz hasonlóan elszánt római ifjú várja a támadókat a városban. Az erre a látványra megdöbbent király nemcsak, hogy szabadon engedte Sceavolát, de a város alól is távozott seregeivel. A legenda orvosi valóságalapját kereső kutatók szerint a hős ifjú akár több olyan betegségben is szendvedhetett, mely miatt az emberi fájdalomküszöb gyakorlatilag megszűnik. Rubens hasonló témájú festményét a Szépművészeti Múzeumban őrzik.

Ceasar meggyilkolása

A történelem egyik legismertebb és legkiemelkedőbb alakja. Gyenge fizikuma és betegségei ellenére kiváló hadviselő és politikus, korábban bíró és szónok. A köztársasági Róma poltikai elitje azonban sosem fogadta magába, a gyakori támadások végül merénylethez vezettek. Gyilkosai között számos korábbi támogatottja és barátja volt. 23, más adatok szerint 35 késszúrással végeztek vele.

Claudius és Savaria colonia rangra emelése

Városunk fejlődésének kulcspillanata, mikor azt 43-ban Claudius colonia rangra emelte. A nehézsorsú császár (testi fogyatékossága miatt gyakran gúny tárgya volt) nem volt népszerű sem a kortársai, sem a közvetlen utókor előtt. Később a történészek már árnyalták a róla kialakított képet: művelt és igazságos császárnak tartották, aki mellesleg meghódította Britanniát és Trákiát, számos építkezést rendelt el és stabilizálta Róma ellátását. Egy asszony okozta halálát, sokadik felesége az az Agrippina volt, aki miután saját, vér szerinti fiát, a későbbi Nero-t örökössé neveztette ki, megmérgezte a császárt.

Nero és az égő Róma

Zsarnoki tettei és hírhedt művészi ambíciói révén Nero a legismertebb ókori uralkodók egyike. Édesanyja a Claudius császárt megmérgező Agrippina, akit később maga Nero végeztet ki katonáival. A szóbeszéd szerint Nero gyújtatta fel Rómát, ez kevéssé valószínű ugyan, de hogy nem bánta különösebben, az szinte biztos: a gyújtogatással az akkor még igen csély, de mindenhonnan kitaszított keresztény közösséget tudta megvádolni és Róma átalakításába is szabadabban kezdhetett neki. Bukását több helytartójának lázadása idézte elő, menekülés közben öngyilkos lett. A legenda szerint utolsó mondata: „Iupiterre, micsoda művész vész oda velem!”

Pun háborúk – Hannibal

Az ókori és világtörténelem talán legfontosabb, legnagyobb hatású háborúja két birodalom, Róma és Karthágó között dúlt.
Ekkor, három háború után dőlt el végleg, hogy ki uralja a Földközi-tenger és az addig ismert világ nagy részét, és ki építhet a kultúrtörténet szempontjából is döntő jelentőségű birodalmat.
Kr. e. 146-ban végül Scipio megadásra kényszerítette Karthágót, majd a várost és a területet Africa néven provinciává szervezte.

A birodalomépítők

A két birodalomépítő, Rapportius és Tothius Savaria legújabb és legkülönlegesebb éttermét és szállóját alapították és szervezték újjá Kr. u. 2018-ban.

Az ő tevékeny jelenlétüknek köszönhetően áll itt a Forum impozáns épülete és adja hírül a város polgárainak: Róma visszatért!

A veteránok

Birodalmunk sokat köszönhet légióink vezetőinek, a veteránoknak, akik legnagyobb ereje az egységben és a közös cél érdekében vívott egységes munkában rejlik.
A festmény nekik állít köszönetképp emléket.

Ahogy alapítónk zászlónkra varratta:
Gens una Sumus!
Egy család vagyunk!

Az eredmény önmagáért beszél. Kívánjuk, hogy mindenki érezze magát annyira jól és otthonosan nálunk, mint amilyen szeretettel és odaadással a MESTER megalkotta ezeket a műremekeket.